Blogist

kolmapäev, 28. märts 2012

Kevad tuleb

iso 50, -1

iso 50, -1
iso 50, -2

iso 100, av2,8
iso 100, av2,8

iso 50, av 2,8

Valgus 3- Must ja valge

Haa, mul on mune:)
Kuidas muutuvad parameetrid, kui pildistada heledat objekti mustal taustal või heledat heledal taustal.
Üsna ootuspäraselt tuleb tumedal taustal hea pildi saamiseks kruttida valguse tasakaalu miinuse poole. Teeb tausta kenasti mustaks ning toob heledad objektid esile. -2-ga tegin ka pildi, aga -1,75 jäi pisut parem tulemus- kahega läksid munad liiga "pruuniks".

iso 50, pilvine -1,75

iso50, +1










iso 50, pilvine -2

iso 50, pilvine +1










üllatavalt keeruliseks muutus asi siis, kui üritasin valgele taustale panna täiesti valge tassi. Väga head tulemust ei saanudki. Ilmselt tuleks siin lisada veel mõned nipid, mida ma täna ei tea.
pilvine, iso 50 +0,3
valge tasakaalu kõrgemaks plussi poole keerates, "kadus" tops laualt st sulas taustaga kokku.  Võttes valget allapoole muutus aga lina tumedaks, halliks.
Sellega peab tegelema.

teisipäev, 27. märts 2012

Sibulad

Jama, kui valgust on liiga vähe, jama kui seda valgust on liiga palju. 

Landscape pildil on mu idee põhimõtteliselt teostunud, sibulad on suht-koht rohelised, mitte taganttuleva valguse tõttu mustad. See pilt andis ka õppetunni, et keskendudes tervikule ei tohi ära unustada detaile- aknaraam ja üks kole sibul poleks siia pildile  pidanud sattuma. Kuuldavasti saab seda fototöötlusega eemaldada, seetõttu las jääb- ükskord jõuan nende peatükkideni ja siis teeme selle korda.
Portrait pilt meeldib mulle väga, kõigi oma vigadega. Mulle meeldib et pildil on piisavalt õhku ja avarust ning alusel tekkinud peegeldused ja varjud.

Mis omakorda tõestab seda, mis ikka. Vahel pole  vaja tehnilist täiuslikkust, et saada kena fotot.


Punane ja roheline

Huvitav, et punase ja rohelise kombinatsiooni ei peeta nö heaks tooniks. Samas on looduses punase ja rohelise kombinatsioon täiesti tavapärane ja loomulik.

Mu püüdlus oli tegelikult saada üle tavapärasest ( ja ka mulle väga meeldivast) lakoonilisest, skandinaavialikust valge-esteetikast. Et oleks lopsakust, värvi.
Kindlasti pole see parim tulemus. Ülesanne, mis tulevikus lahendada, kuiad mahutada fotole suur mitmest elemendist koosnev kompositsioon. Tingimusel, et kõik objektid oleks näha ning hoolimata objektide rohkusest  ei kao fookus pildi kirjususse.
töötame edasi..:)

Valgus 2- valguse tasakaal

TEOORIA: Valguse kompenseerimiseks on aparaadil funktsioon Exposure, tõstmaks ja toomaks pildistatavat objekti taustast välja ja esile. Eestikeeli on selle nimeks "säri" ning õpikud räägivad, et säriaja kasutamine sõltub sellest, palju on pildistamise hetkel valgust saadaval. Mida pimedam on ümbrus, seda pikemat säriaega peab kasutama, et pildistatav objekt teravalt jäädvustatud saaks.
Kaamera mõõdab ise ära valguse ja pildistamiseks seab mõõdetud valgusele vastavad säriaja ja ava väärtused.  Automaatika on häälestatud nö standardile ning käsitöö mõte on vastavalt oma soovile tuua esile kas pigem objekti või tausta- heledat või tumedat. 
pilves exp 0

pilves, exp +1/3

pilves, exp +2/3

pilves +1
PRAKTIKA: kontrastne oranz apelsin ja valge taust. tegelikult oli see objekt kehv, kuna apelsin on teatavasti ümmargune ning ei tahtnud hästi paigal püsida:)
Võrdluseks ka negatiivse säriajaga pildid:

pilves exp -1/3
pilves exp -1




JÄRELDUS: Nagu katsed apelsiniga näitavad, siis toimib suurepäraselt, ehk siis mida suurem on väärtus, seda suurem on kontrast heleda tausta ja oranzi apelsini vahel.

Valgus 1- ISO

Minu suurim probleem, mis selgeks saada, on õige valgus. Kuigi mu kodu on kõrgel, suur valge ja avar- on siin pildistamise jaoks ikkagi pime.
TEOORIA: ISO väärtus näitab sensori tundlikkust ja reageerimiskiirust valgusele. Mida suurem on ISO, seda vähem on teoreetiliselt valgust  vaja ehk seda hämaramas saab pilti teha.
PRAKTIKA:Test tomatiga.  
pilves, ISO 400
 
pilves, ISO 50


pilves, ISO 100
Miks mulle tundub, et kõige madalama ISO-ga foto on kõige heledam? 
Teeme veel ühe testi:
ISO50 pilt sai pisut udune, kuid valguse osas saab sotti küll. Hämmastav ja märgatav vahe on tavareziimi  vs pilves reziimi vahel. Tark masin..:)
Samuti on vahe märgatav ISO auto ning ISO 100 vahel. Siin on point täiesti sees.
ISO 100 AV

ISO 50 AV

ISO auto pilves

tavareziim
JÄRELDUS: tasub ISOga mängida küll, annab päris tuntava efekti. Ning veel olulisem on valge/valguse balanss- ehk siis valida sobiv reziim (pilves, elektrivalgus jne), automaatne reziim ei taba siiski piisavalt hästi vahet ära.