10 kõige populaasremat retsepti selles blogis

Popimad postitused: 1. Kuidas teha ise kohupiima Ma ei saa sulle kirja panna eesti toidu retsepte, kui sul pole kohupiima. Seega, teem...

reede, 25. august 2017

Kõrvitsa- nuudlikotletid

Kõrvitsakotlett
Kui riivimisprobleemist üle saada, siis kiire ja mõnus õhtusöök.

Sellest kogusest tuleb u 13 pätsikest. Aga ma soovitan teha pigem väiksemad, kui suuremad. Tainas on küll hästi vormitav ja jääb mõnusalt krõbeda pinnaga, aga seest on pehme ning liiga suur päts kipub murenema.

Koori ja riivi peene riiviga ca 500 g kõrvitsat

Kalla tassitäiele nuudlitele (vermišellid) peale tuline vesi, niipalju, et vesi vaevalt katab ja sega hoolega läbi. Kui nuudlid lähevad nn tükki, siis haki noaga peenemaks. Oluline, et taignasse ei jääks suuri nuudlitükke.
(NB! tegelikult sobivad kasutamiseks ka toored nuudlid, aga nn keedetud versioon annab taignale rohkem struktuuri. Kui teed endale ja väga ei viitsi, siis sega nuudlid toorena kõrvitsa hulka ja lase seal mõnda aega paisuda)

riivi u 50 g juustu.

Sega kokku kõrvits, nuudlid ja juust. Jälgi, et ei jääks tükke.
Klopi lahti üks muna, ja lisa see vähehaaval. Kuna kõrvits võib olla mahlasem ja kuivem, siis jälgi, et tainas ei jääks liiga vedel. Kui vaja, siis lisa natuke jahu või tärklist.

Kuna kõrvits on (minu jaoks liiga) magus, siis maitsesta julgelt soola, pipraga... tüümiani, ingveri, tsilli või muskaatpähkliga. Ära kõike loetelust korraga pane, vali 1-2, mis rohkem meeldivad.
Ole ettevaatlik soolaga, kuna juust on samuti soolane.

Mätsi pätsikesed. Prae tulises rasvas mõlemalt poolt. Jäta lauakatmise ajaks kas kaane alla või ahju  järelküpsema.
Täiesti ok, on neid teha ka ahjus, aga siis ei jää päts väga krõbe- pead katsetama ja mängima grillreziimidega.

reede, 18. august 2017

Külm supp leivaga


Külm supp
No kes seda siis ei tea, et vanade eestlaste põhiline toit suvel oli hapupiim, mille sisse kasteti leivatükke.
Tänapäeval oleme me saanud pisut rikkamaks ja pillavamaks.
Milleks piirduda vaid leivaga?

Sinna sisse sobib
redis, kurk, tomat
hapukurk, keedetud peet,
keedetud kartul

Kindlad komponendid peaks olema kõvasti maitserohelist, keedetud muna ja siis see leem.
Kui see tundub sulle .. iuu.. siis mõtle, et tegelikult on see ju vedel salat. Salatit sööd? Siis maitseb see supp ka.





Külm supp

Haki sobiv valik ülalolevatest komponentidest
Kalla peale hapendatud piima või keefiri
Peotäis röstitud leivakuubikuid
Hakitud keedumuna
Ja palju tilli ja sibulat.

Sööma!

esmaspäev, 14. august 2017

Dieet meestele. Söö nagu sinu naine

Soovid kaotada lühikese ajaga mitu kilo!? See on imelihtne!
Mul on pakkuda superdieet, milleks ei pea mitte midagi tegema :) :) :)

See postitus on suunatud väga konkreetsetele inimestele.
Juhtumisi sain teada, et M, V, T  ja A alustasid dieediga.
Mu meelest kenad traksis mehed, aga vot, neid endid häirivad paar lisakilo.


Vaatan ja mõtlen. Nende meeste kõrval on kenad saledad vormis ja normis naised.
Miks on meestel probleem.
Minu empiirilised katsed sõltumatus instituudis näitavad: mehed söövad teisiti kui naised.
Ei ole vaja pulbreid. Ei ole vaja karme piiranguid.
Söö nagu sööb su naine.
Korras :)

  • Ära karda kartulit. Kas tead, milles on kõige vähem kaloreid? Kas keedetud kartulis, tavalises valges riisis või valgetes makaronides?  Õige vastus: kõige lahjem on kartul (100 g ca 75 kcal/ riis ca 130 kcal / pasta ca 106 kcal. NB!Söltub sordist ).
    Valku on kõige rohkem makaronides, aga kui eesmärk on väiksem kaal, siis ära kartulit karda. Ma kordan. Keedetud kartul.
    Ja kui pole just kevadine kartul, siis ära piina perenaist kartuli koorimisega. Koorega kartul on veel parem. Kui armastad riisi ja pastat, siis vali täistera. nagu valiks sinu naine.

    Jah, ma tean, et sul on nõukogude armeest siiani psühhotrauma. Aga usu. Õigesti valmistatud tatar ja hirss on imemaitsvad.  Ja vanad eestlased sõid ülepea üldse hoopis odrakruupe, ube ja naerist :)
  • ära joo õhtul õlut. Ja üldse on alkohol väga kaloririkas. Mida kangem, seda kaloririkkam. Kui päris lõpuni aus olla, siis suurim kurja juur on see, et alkohol paneb sööma, näksima. Ja usutavasti ei näksi sa õlle kõrvale porgandit, vaid juustu, küüslauguleibu, kartulikrõpse, pähkleid...
    Vaata oma naist. Tema näksib ka. Aga puuvilju. Tõsi, see kilo mureleid annab talle 120 g suhkruid ja ega maks ka selle üle ei rõõmusta. Aga ikkagi. Rohkem kiudaineid ning vitamiine ja vähem rasvu.
  • Ära kalla valmistoitu üle hapukoore, majoneesi või ketšupiga. Esiteks solvad sa sellega perenaist. Teiseks tapad toidu maitse. Ja kolmandaks saad mõttetut lisaenergiat. Kõik kolm on head ja omal kohal. Aga õiges kohas ja mõistlikus koguses.
  • Õpi süüa tegema. Teades tehnoloogiat on kergem teha valikuid. Võta või koogid. Liivataigen koosneb suhkrust, võist ja jahust. Lehttaigen jahust ja võist. Biskviit munast, jahust ja suhkrust. Sinu naine teab seda ja seepärast valib õige koogi...:)
  • Vaata mida su naine lihaga teeb: kanalt koorib naha ja lihalt lõikab peki.
    Minu isiklik personaalne nipp. Ürita vähemalt paar kuud süüa liha maksimaalselt üks kord päevas. See on keerulisem, kui arvad.
    Aga väga huvitav väljakutse. Valku saab (kodu)juustust, munast, kalast, kaunviljadest, teraviljadest.... annab nuputada. ( ja õpi ise süüa tegema)
  • Täna sööma asudes võrdle taldrikuid.  Jah, neil on toiduained erinevates proportsioonides. Naised söövad rohkem köögivilju. Nii minu empiiriline katse, kui ka ametlik statistika kinnitab : eestlased söövad liiga vähe köögivilju ja liiga palju liha..
    Ei ole võimalik, et sulle ei maitse mitte ükski köögivili. Midagi sulle ju ikka maitseb. Porgand? Kapsas? Kurk? Tomat?....
  • Kui õhtustel sõitudel kipub roolis uni peale ära osta Olerexist tortillat. Osta beebiporgandeid. nende ragistamine peletab une. Garanteerin
  • Ära söö jääke. Leia endas mees, et öelda naisele ja ämmale: sõda lõppes 50 aastat tagasi, nälg oli viimati 25 aastat tagasi. Inimkond on vahepeal leiutanud sügavkülmiku ja jäägid saab homme tööle lõunaks kaasa võtta. Sina ei pea olema see, kes sööb viimase lihatüki, no ainult üks amps tee ometi kauss tühjaks jne.
  • Ära raputa toidule soola enne, kui oled seda maitsnud. Üleüldse, õpi ise sööki valmistama ja tee oma maitse järgi.
  • Piim, keefir ja mahl ei ole (janu)joogid, vaid söök. Nende toiteväärtus on lihtsalt nii kõrge, et võta neid kas magustoidu või vahepalana.
    Mul on tuttav toitumisnõustaja, kes räägib üsna sageli. Tuleb ülekaaluline, arutavad ta menüüd. Joon piima, räägib patsient, No väga hea. Tubli.
    Ja siis jutu käigus selgub, et joob küll. Aga liiter päevas. Sööb küll jogurtit, aga 400 g korraga.
  • Eelmisest punktist jätkates. Kõik sõltumatud katsed üle maailma on näidanud. Söödava toidu kogus ja taldriku suurus on võrdelises seoses. Ehk siis võta väiksem taldrik. Kui kõht jääb tühjaks, saad alati juurde võtta.
  • Keskendu toidule. Sa võid süüa mida iganes sa armastad ja mis maitseb, aga naudi seda 100%. Ja sa märkad, et kogus ei pea olema kilo. Piisab oluliselt vähemast, et saada elamus, nauding.
    Lisaks. Kui loed samal ajal lehte, vaatad telekat, surfad netis.... solvad kokka ja su aju ei saa õigel ajal täiskõhu signaali.
    Seega, Söö söögi ajal.
  • Kõik su naiskolleegid joovad vett, eks?  Ma ise pole suurem asi veejooja. Aga vesi annab kaks olulist nippi.
    Esiteks ajab organism sageli sassi janu ja nälja. Kui tunned nn valel ajal, et tahaks näksida, joo hoopis vett. Ja kui ikka süüa tahad, siis söö.
    Ja teine, vesi täidab kõhtu. See on vana nipp, et joo enne sööki, siis mahub vähem



Kuigi ma kirjutasin selle konkreetsetele inimestele mõeldes, tahan ma kindlasti üle rõhutada, et inimesed on erinevad, inimeste ainevahetused on erinevad. Mina ei ole ametilt toitumisnõustaja.
Nii, nagu sa ei anna oma autot parandada inimesele, kes on " ise autoga sõitnud" ära kuula toidunõuandeid suvalistelt tüüpidelt.

Eestis annab toitumisnõustjate kutsetunnistust välja Kutsekoda.  Kõiki muid dokumente, sh pr.Sootsi kooli lõpetajaid võta reservatsiooniga. Ja kui pole kutsetunnistust, siis võiks nõuandjal olla pigem medistsiini- kui kehakultuuritaust.

Aga. Kui uskuda kalli raha eest tehtavaid geeniteste, siis on eestlased võimalik jagada neljaks. Seega, võttes iga dieedi proovimiseks kolm kuud, on sul aastaga selge, mis on just sinu rida.
(ja raha võid kanda minu kontole :))



neljapäev, 10. august 2017

Mustsõstralehed

Kui sul on marineeritud/soolatud ja hapendatud kurgid söödud, siis mida sa teed purgis olnud mustsõstralehtedega?

Kui sa veel ei teadnud, siis nüüd tea, et need on samuti väga head.
Erinevalt viinamarjalehtedest on nad kahjuks pisikesed, seega suupisteid rullida on üsna keeruline ja tavaliselt sul neid polegi nii palju, et kõigile jaguks.

Aga lõika ribadeks ja pane supi-salati sisse.
Praetult muutuvad lehed rabedaks ja paberjaks ja maitse muutub nõrgemaks- nii et ka kuumtöötlus on täitsa okei.

Proovi. Ja ära viska midagi ära!

Marinaadi- või soolvesi kasuta samuti ära. Sobib väga hästi seljanka, rassolniku või Kurzeme strogonovi sisse. või marineeri selles kana või liha.

mustsõstralehed